page-loader

Versiyon Kontrol Sistemi Sık Sorulan Sorular – Git, SVN

question, answer, interview, vgizy, verda gizem yılmaz
1) Git ve VN arasındaki farklar nelerdir? 
GitSVN
Git, merkezi olmayan versiyon(sürüm) denetim aracıdır.SVN, merkezi versiyon(sürüm) kontrol aracıdır.
3. nesil versiyon kontrol araçlarına aittir.2. nesil versiyon kontrol araçlarına aittir.
Müşteriler tüm depolarını yerel sistemlerinde klonlayabilir.Versiyon geçmişi bir server-side repositoryde (sunucu tarafında repositoyde) depolanır.
Çevrimdışı olsa bile commit yapmak mümkündür.Sadece çevrimiçi commitlere izin verilir.
Push/Pull işlemleri daha hızlıdır.Push/Pll işlemleri daha yavaştır.
İşler commit ile otomaik olarak paylaşılır.Hiçbir şey otomatik olak paylaşılmıyor.
2) Git nedir?

Git, Dağınık Sürüm Kontrol Sistemidir. Git sayesinde dosyalarda değişiklik yapılabilir ve geri dönülebilir.
Proje dosyalarının tüm sürümlerini depoladığı için birçok avantaj sağlar. Tabi uygun projede kullanılıyorsa.
Her geliştirici projeyi yerel ortamına klonlayabilir ve projenin tüm geçmişine sahip olabilir. Tüm olumsuzluklar ve kayıplar için yerel proje tüm dosyalara sahiptir.
Remote Repositorye sahiptir, central cloud repository, ve geliştiriciler değişikliklerini pushlayarak repositorye erişimi olan takım arkadaşlarıyla paylaşabilirler.

3) Git'te hangi dil kullanılıyor?

Git “C” programlama dilini kullanıyor. “C” programlama dili, üst düzey dillerle ilişkili çalışma sürelerinin ek yükünü azalttığı için Git hızlıdır.

4) Git fetch ve Git pull arasındaki fark nedir?

Git fetch; uzak bir repositoryden yapılmış olan değişiklikleri: kod değişikliklerini, dosyaları, dosya vb. indirmek için kullanılır. Ancak, çalışma dosyalarınıza otomatik olarak entegre olmaz. Fetch, uzak depoda(repository) hangi değişikliklerin yapıldığını göstermek için harika bir işlevdir.
Git pull, yeni değişiklikler almak ve bunları etkin / çalışmaya hazır şubeye birleştirmek için kullanılır. İçinde git fetch vardır. Git Pull, sadece git fetch gibi yeni verileri indirmekle kalmaz, aynı zamanda doğrudan mevcut şubeye de entegre eder.

5) Fork, branch ve clone arasındaki fark nedir?

Fork, havuzun orijinal projeyi etkilemeden oluşturulan bir kopyasıdır. Ancak, uzak sunucu (remote server side) tarafındaki havuzun kopyasıdır.

Clone ( Klonlama ) Fork değildir, uzak deponun yerel kopyasıdır. Bir repository(havuz) klonladığında, kaynağın tamamı, tüm tarih ve dallar(şube/branch) kopyalanır.

Branch(Dallanma ), sürüm kontrol sisteminin bir özelliğidir. Günlük geliştirme sürecinin bir parçası olduğu söylenebilir. Yeni özellik eklemek veya bir hatayı düzeltmek için, çalışan son ana şubeden(branchten) oluşturulur. Tüm testlerden sonra ana şubeye birleştirilebilir(merge).

About the Author

admin
admin

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir