page-loader

Sorular ve Cevaplar – Git, GitHub

question, answer, interview, vgizy, verda gizem yılmaz
 1) “pull request” ile “branch” arasındaki farklar nelerdir?

Branch, Türkçe’de dal olarak da ifade edilir. Farklı özellikleri ayrı ayrı geliştirmek ve değiklikleri kodun bütününe basitçebirleştirmek için kullanılır.

Pull Request(Çekme isteği), yaptığınız değişiklikler hakkında başkalarına anlatmayı kolaylaştıran bir özelliktir. Potansiyel değişiklikleri tartışmak için pull requeste eklenmiş inceleyicilerle tartışma alanı sağlar.

2) Eğer işbirliği yapmıyorsanız ve zaten bir yedekleme sistemi kullanıyorsanız, neden Git'i kullanırsınız?
  • Kodun commitleri arasında bir hata varsa, mevcut ve son değişiklikler arasındaki farkları görmek için git diff komutu kullanılabilir. Hatayı teşhis etmeye yardımcı olur.
  • Geri dönüş yapmamıza yardımcı oluyor – commiti geri al.
  • Kodu değiştirmek istediğinizi varsayalım, ancak çalışıp çalışmadığından emin değilsiniz. Yeni bir branch(şube-dal) oluşturulabilir ve değişiklikleri kabul ettikten sonra test edilebilir. Çalışırsa, bu şube ana ile birleştirilebilir. Çalışmazsa, Git özellikleri sayesinde temiz ana şubeyle devam edebilirsiniz.
  • Git history sayesinde hiçbir şey unutulmaz. Uzun süreli işler ve kalabalık bir ekip için bu büyük bir avantaj.
3)  Git'i GitHub'sız kullanabilir misiniz?

Evet, GitHub kullanmıyorsanız Git yerel olarak çalışır. GitHub (ve diğer herhangi bir yerel, uzak veya barındırılan(hosted) sistem), tek bir proje içinde aynı dağıtılmış sürümlü depolarda eş olabilir.

GitHub’ı kullanmaya alternatif, Git’i Dropbox’ta barındırılan dosyalarda çalıştırıyor olabilir, ancak GitHub, özellikle Git için yapıldığı için daha düzenli bir hizmettir.

4)  GIT Stash hakkında ne biliyorsun?

Bir projenin mevcut durumunu kaydetmeye ihtiyaç duyulduğunda kullanılır(commit ya da push yapmadan), böylece kullanıcılar daha sonraki bir aşamada aynı şekilde devam edebilirler. Bir görevde aktif olarak çalışınca başka göreve geçmek gerekince, aktif olan işte yapılan değişikleri güvenle saklamak için Stash kullanılabilir. Bu sadece kullanıcıların düzenlemelerini kaybetmemelerini sağlar.

5)  Git migration için kullanılabilecek aracın adı nedir?

SubGit. SubGit, SVNden Git migration yapmak için sorunsuz, stressiz bir araçtır. SubGit, ayrıca, Git ve Subversion arasındaki senkronizasyonu da üstlenir.

About the Author

admin
admin

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir